Na rynku paliwowym konieczne jest przywrócenie równowagi i zapewnienie równości we wpłacaniu podatków przez wszystkich uczestników. Informuje o tym RBC-Ukraina, powołując się na eksperta politycznego Aleksandra Czernienko.
«Ponadto, oprócz podwyższenia akcyzy, rząd musi opracować system, który zapewni sprawiedliwość na rynku paliw. Po pierwsze, akcyza na różne rodzaje paliwa powinna być zharmonizowana z ich wartością energetyczną — na przykład olej napędowy i benzyna powinny być tańsze, a ceny gazu powinny być zbliżone. Po drugie, wszyscy uczestnicy rynku powinni płacić podatki, aby uniknąć sytuacji, gdy niektóre firmy unikają opodatkowania. Te kroki należy podjąć jednocześnie, aby osiągnąć maksymalny efekt z legislacyjnych zmian» — zaznaczył Czernienko.
Jest przekonany, że należy wyeliminować nierówności i niesprawiedliwości na rynku paliwowym.
«Zauważamy, że akcyza na gaz płynny została podwyższona niewspółmiernie i niesprawiedliwie. Świadczy to o ewidentnym lobbingu. Kolejną kwestią jest to, że nie wszyscy uczestnicy rynku płacą podatki: niektórzy unikają tego. Jeśli wzmacniamy kontrolę nad płaceniem podatków, państwo może uzyskać do 15 miliardów hrywien rocznie tylko z tego sektora» — podkreślił ekspert.
Według Czernienko, podwyżka akcyzów była konieczna ze względu na problemy finansowe państwa w warunkach wojny.
«Jednak urzędnicy szukają sposobów zwiększenia obciążeń podatkowych tam, gdzie jest to łatwiejsze, a nie tam, gdzie jest to konieczne. Podwyżka akcyzy ma bezpośredni wpływ na ceny paliw, co wpływa na szeroki zakres towarów i usług. Urzędnicy ponownie wybrali tradycyjną drogę i zwiększyli obciążenia dla ludności. To nie jest pierwszy raz» — zauważył były poseł.
Wcześniej poinformowano, że Rada Ministrów podczas posiedzenia zatwierdziła projekt ustawy o podwyższeniu akcyzy na paliwo.
Zgodnie z projektem ustawy, w 2024 roku akcyza na benzynę wzrośnie o 29,1 euro, na olej napędowy — o 38,1 euro, a na gaz skroplony — o 3,6 euro za 1000 litrów.