W Lwowie na ulicy Gazowej wybudowano pięciopiętrowy budynek mieszkalny bez uzgodnień z Ministerstwem Kultury.
Proces sądowy i kontrowersje
Podczas procesu sądowego deweloper już wybudował budynek i sprzedał wszystkie mieszkania.
Według akt sprawy, w 2016 roku Wydział Wykonawczy Rady Miejskiej we Lwowie wydał Myrosławowi Morozowi warunki i ograniczenia dotyczące budowy wielorodzinnego budynku mieszkalnego z lokalami usługowymi przy ul. Gazowej 5a. W maju 2017 roku pracownik Ministerstwa Kultury przebadał plac budowy i sporządził protokół badania sytuacji zabudowy na terenie historycznego obszaru Lwowa. W akcie zaznaczył, że działka, na której miały powstać budynki mieszkalne, znajduje się w obrębie historycznego obszaru Lwowa oraz strefy buforowej UNESCO. Sam teren był ogrodzony płotem, prowadzono na nim rozległe prace ziemne, ale inspektorów Ministerstwa Kultury nie wpuszczono na plac budowy.
W szczególności, aby rozpocząć prace budowlane w obszarze historycznym, deweloper powinien uzyskać zgody od Ministerstwa Kultury, czego nie zrobił. Dlatego po badaniu inspektor Ministerstwa Kultury wydał decyzję o natychmiastowym przerwaniu prac budowlanych. Deweloper postanowił zaskarżyć decyzję ministerstwa w sądzie.
W 2018 roku Sąd Administracyjny Okręgu Lwowskiego oraz Sąd Apelacyjny Administracyjny we Lwowie zgodzili się na pozew Myrosława Moroza, uznając decyzję Ministerstwa Kultury za bezprawną i ją uchylili. Wtedy sądy kierowały się tym, że ministerstwo oficjalnie nie zatwierdziło historycznych granic Lwowa. Jednak Ministerstwo Kultury złożyło apelację od tych decyzji.
W swoim pozwie przedstawiciele ministerstwa nalegali, że granice historycznego obszaru zostały zatwierdzone decyzją Wydziału Wykonawczego Rady Miejskiej Lwowa z 9 grudnia 2005 roku. Z tymi wnioskami zgodził się także Sąd Najwyższy, zadowalając pozew Ministerstwa Kultury i odmawiając Myrosławowi Morozowi uchylenia decyzji. To ostateczna decyzja, której nie można odwołać.
Dalsze losy budynku
Jednak w ciągu lat procesu sądowego wielorodzinny budynek mieszkalny przy ul. Gazowej 5a został już wybudowany, oddany do użytku i w pełni zasiedlony.